Vai manas attiecības ar ēdienu ir veselīgas?
Šeit atradīsi dažus jautājumus, kurus vari izmantot, lai idejiski saprastu, vai Tavas attiecības ar ēdienu ir veselīgas. Taču, lūdzu, ņem vērā, ka jautājumi nav paredzēti, lai diagnosticētu kādu konkrētu stāvokli, traucējumus vai slimību
Pamēģini atbildēt godīgi!
⭐ Vai ēd, kad esi izsalcis, un pārtrauc ēst, kad izsalkums ir apmierināts? Vai tomēr turpini ēst arī tad, kad jūties paēdis vai pat pārēdies? Vai esi novērojis, ka regulāri mēdz pārēsties?
Ēšana līdz brīdim, kad vairs neesi izsalcis, liecina par attīstītu spēju ieklausīties ķermenī un tā vajadzībās.
⭐ Vai Tu ēd ārējo faktoru ietekmē? Vai mēdz ēst tad, kad izjūti spēcīgas emocijas?
Padomā, vai ēd tad, kad izjūti vainas sajūtu, kaunu, garlaicību, vilšanos, skumjas, spiedienu no apkārtējiem? Vai varbūt ēd tikai tāpēc, ka ir kāds saviesīgs pasākums?
⭐ Vai jūti trauksmi, vainas apziņu vai kaunu saistībā ar ēdienu, pārtikas uzņemšanu?
Piemēram, vai Tev mēdz būt kauns, kad uzkāp uz svariem un redzi skaitli, kas ir lielāks, nekā biji vēlējies. Vai attiecini to uz paškontroles trūkumu?
⭐ Ja esi pārēdies, vai vari samierināties ar šo notikumu un virzīties uz priekšu?
⭐ Vai, izvēloties ēdienu, fokusējies uz kalorijām?
Pati par sevi kaloriju skaitīšana nav nekas slikts. Dažkārt ir svarīgi zināt, cik kaloriju ir vienā vai otrā ēdienā, lai varētu tos objektīvi salīdzināt. Tomēr tai nevajadzētu kļūt par apmātību!
⭐ Vai jūti nepieciešamību pamatot kādam vai pats sev savu ēdienu izvēli?
⭐ Vai esi apsēsts ar skaitli uz svariem?
Kāpēc šie jautājumi? Ir svarīgi novērtēt savu pieeju pārtikai un ēšanas paradumiem. Atbildes uz šiem jautājumiem var būt sākumpunkts, kas liek Tev aizdomāties un ļauj spert pirmos soļus, lai no neveselīgām attiecībām ar pārtiku pārietu uz veselīgām.
Tikai atceries – veselīgu attiecību veidošana ar ēdienu nenotiek vienas dienas laikā. Ir nepieciešams laiks, prakse un uzmanība. Pa ceļam būs kāpumi un kritumi. Taču noteikti ir vērts sakārtot savas attiecības ar ēdienu un justies labi savā ķermenī.