fbpx
0

Uztura bagātinātāji un pārtikas piedevas

Uztura bagātinātāji un pārtikas piedevas – vispirms noskaidrosim ko nozīmē šie abi jēdzieni! Nē, tie neapzīmē vienu un to pašu! Tās ir divas dažādas lietas!

Uztura bagātinātāji ir pārtikas produkti parastā uztura papildināšanai. Tie ir koncentrētas uzturvielas (vitamīni un minerālvielas) vai citas vielas, kurām ir uzturvērtība vai fizioloģiska ietekme, atsevišķi vai kombinācijās, un tos izplata un realizē devās — kapsulās, pastilās, tabletēs, dražejās un citos veidos, pulvera maisiņos, ampulās un citā iesaiņojumā, kas paredzēts lietošanai mazos un nomērītos daudzumos (MK noteikumi Nr. 725 “Noteikumi par uztura bagātinātājiem”).

Pārtikas piedevas jeb E vielas ir vielas, kuras, neatkarīgi no to uzturvērtības, parasti nelieto uzturā kā atsevišķu pārtikas produktu vai kā raksturīgu uztura sastāvdaļu, bet apzināti pievieno pārtikai apstrādes, pārstrādes, ražošanas, iesaiņošanas, uzglabāšanas vai transportēšanas procesā. Piemēram, pārtikas piedevas ir konservanti, krāsvielas u.c.

Šoreiz vēlos pieskarties tēmai par uztura bagātinātājiem. Kā ārsts un uztura speciālists varu atzīt, ka ir situācijas, kurās uztura bagātinātāji var būt noderīgi un pat nepieciešami. Tie var būt brīži, kad organisms nespēj uzņemt no pārtikas sev nepieciešamās vielas, piemēram, vitamīnus vai minerālvielas. Kāpēc nespēj? Vai nu ikdienas uzturā nav pietiekams daudzums nepieciešamo vielu vai arī organisms tās nespēj uzņemt kādu traucējumu dēļ. Vēl iespējamas situācijas, kad organisma vajadzība ir tik liela, ka nepieciešamo ir ārkārtīgi grūti nodrošināt ar ikdienas uzturu. Šādas vajadzības varētu būt grūtniecēm, sportistiem, smaga fiziska darba darītājiem u.tml.

Noteikti gan jāatceras, ka uztura bagātinātāji nav zāles un neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.

Pati esmu visai skeptiska par uztura bagātināju iekļaušanu uzturā, jo uzskatu, ka jāsāk ar ikdienas ēdienkartes sakārtošanu un tikai pēc tam vērtējamas individuālas situācijas un papildus nepieciešamība pēc uztura bagātināšanas.

Šad un tad man jautā, vai manis plānotajās ēdienkartēs arī tiek iekļauti uztura bagātinātāji, kādi pulverīši u.tml. produkti. Varu atbildēt, ka netiek! Ēdienkartes plānoju tā, lai ar parastiem pārtikas produktiem organisms saņemtu nepieciešamo enerģiju, uzturvielas, minerālvielas un vitamīnus. Tieši tāpēc ir vērts padomāt, ko un cik daudz ēdām, kā nodrošinām ķermenim vajadzīgās vielas!

Līdzīgi ieraksti