Svētki un ēdiens
Tuvojas Ziemassvētki! Bet pavisam droši šeit rakstīto var attiecināt arī uz citiem svētkiem! Visticamāk aktuāls kļūst jautājums – ko svētkos ēdīsim? Vai svētki vispār ir iedomājami bez ēšanas? Vai svētkos iespējams nepārēsties?
Šoreiz man gribas sākt ar atziņu, ka “Svētki ir par kopā būšanu nevis par ēšanu!” Varbūt ir vērts savu uzmanību koncentrēt uz kopīgu aktivitāšu plānošanu? Lai tad ēdiens paliek otrā plānā…
Ja esi svētku organizētājs, vai esi domājis, ka viesiem galdā varētu celt “spēļu/aktivitāšu karti”?
Varbūt kāda galda spēle skumīgi stāv plauktā jau ilgu laiku? Varbūt svinības iespējams papildināt ar kādu pastaigu? Vai pastaigu ar orientēšanās elementiem?
Pavisam vienkārša ideja! Palūdz katram no svinību dalībniekiem jau iepriekš padomāt un uzrakstīt 3 apgalvojumus par sevi (2 patiesus, 1 izdomātu). Vakara gaitā mēģiniet uzminēt, kurš no apgalvojumiem ir izdomāts. Var arī minēt, kurš ir visu 3 apgalvojumu autors. Šo spēli var apvienot pat ar pastaigu!
Vēl svētkiem piestāv mūzika! To var likt ne tikai fonā, bet organizēt kā svētku galveno sastāvdaļu! Ja šķiet, ka dziedāt nemākat, tad Ziemassvētku dzejoļi var palīdzēt radīt svētku noskaņu. Tiem, kuriem nav laika vai vēlmes mācīties kaut ko no galvas, ir lielisks risinājums – sagatavot Ziemassvētku dzejas krājumus un katrs var nolasīt vienu fragmentu pēc savas izvēles.
Tomēr ja runājam par ēšanu, tad esmu par to, ka svētki ir jāsvin! Un svētkos ēdieni var būt atšķirīgi no mūsu ikdienas uztura.
Zinu, zinu, ka jau no seniem laikiem bagātīgs galds tiek uzskatīts par pārticībassimbolu. Tomēr iesaku padomāt, ko un cik daudz celt galdā.
Ja Tavā ģimenē vai draugu lokā ierasts visu vakaru sēdēt pie galda, uz kura atrodas kas ēdams, tad visticamāk tiks apēsts ievērojami vairāk ēdiena. Varbūt ir vērts pamēģināt paēst vakariņas un tad traukus ar ēdieniem no galda novākt? Ja ir ļoti liela vēlme sēdēt pie galda ar ēdieniem, tad vari
padomāt, lai uzkodiņas būtu veselīgas. Izmanto liesu gaļu, pākšaugus, dārzeņus u.tml.
Arī mūsu ierastos svētku ēdienus varam padarīt veselīgus vai vismaz veselīgākus. Piemēram:
– Ja esi pīrādziņu mīļotājs, tad iesaku pagatavot rausīšus ar tītara gaļu (recepti atradīsi manā Instagram profilā).
– Ja nevari iedomāties svētkus bez rasola, tad pārmaiņas pēc iesaku pagatavot rasolu ar tunci klasiskās desas vietā.
– Ja uzskati, ka svētkiem piestāv cepetis, tad padomā par gaļas izvēli. Aizstāj klasisko, trekno cūkgaļas karbonādi ar cūkas fileju, liellopa šķiņķi, tītara fileju u.tml.
– Labāk gaļu pagatavo krāsnī nevis veido panējumu un cep eļļā vai taukos uz pannas.
– Atceries, ka arī siera “cepurītes” vai majonēzes “restītes” dos papildus kalorijas.
– Ja pavērojam sautēto kāpostu receptes, tad arī te pamanāmas ievērojamas atšķirības receptēs, tāpēc pievērs uzmanību, vai kāpostiem pievienoti kādi tauki vai trekna gaļa.
Svētki ir īpašs, ne tik ikdienišķs notikums mūsu dzīvē. Šādās reizēs atļaujamies vairāk baudīt – un viss ir kārtībā, tā tam arī ir jābūt. Svētki ir svētki!
Bet kā ir ar ikdienu? Kā saprast, vai ēdu pilnvērtīgi, vai nodrošinu savu organismu ar visām tam nepieciešamajām uzturvielām? Kā samazināt lieki uzkrātos kilogramus?
Ja vēlies sakārtot ikdienas ēdienkarti, aicinu pievienoties Veselīga uztura kursam.
Dalībnieki katru nedēļu saņems ēdienkarti, kurā ir 3 pamatēdienreizes un 2 uzkodas katrai nedēļas dienai.
Maltītes iespējams pielāgot savam mērķim – svara samazināšanai vai vēlamā svara uzturēšanai. Kādu laiku varēsi aizmirst rūpes par savas ēdienkartes plānošanu.
Papildus ērtībai tiks piedāvāts arī ēdienkartei atbilstošs iepirkumu saraskts, lai vēl vairāk taupītu dārgo laiku. Līdz ar ēdienkarti katru nedēļu saņemsi iepirkumu sarakstu. Plašāka informācija par uztura kursu šeit.