fbpx
0

Sulas, nektāri un sulas dzērieni

Pavisam nesen publicēju ierakstu par bērzu sulu. Ja nav sanācis ar to iepazīties, tad atradīsi to šajā saitē: bērzu sulas

Bet šoreiz par citām sulām! Bieži esmu saņēmusi jautājumus “Vai ieteicams ikdienas uzturā iekļaut sulas?”, “Vai rekomendējamas sulu kūres?”, “Vai svaigi spiestās sulas ir labākas par sulām no pakām?” u.tml.

Vispirms vēlos nedaudz iepazīstināt ar dažiem nosaukumiem, ko redzam uz iepakojumiem, jo pakās var būt paslēpušies ievērojami atšķirīgi dzērieni. Klasifikāciju, kvalitāti un obligātās nekaitīguma prasības attiecībā uz augļu sulām un tām līdzīgiem produktiem, kā arī minēto produktu marķēšanas kārtību, regulē Ministru kabineta noteikumi Nr. 1113. Ja interesē detalizēta informācija, tad droši vari ielūkoties šajos noteikumos. Tomēr īsumā vēlos vienkāršiem vārdiem izskaidrot dažus jēdzienus:

Sula ir no augļa ēdamās daļas iegūts nepārveidots šķidrums. Sulām papildus netiek pievienots cukurs, izņemot smiltsērkšķu sulai atļauts pievienot cukuru, bet ne vairāk par 140 gramiem uz litru. Protams, arī augļu sulas satur cukuru, kas dabīgi atrodams augļos, tāpēc iespējams, ka uz sulas pakas ieraugāms uzraksts “satur dabīgu cukuru” [1].

Sula no koncentrāta ir produkts, ko iegūst no koncentrāta, to atjaunojot ar dzeramo ūdeni. Savukārt koncentrātu iegūst no augļu sulas, fizikāli atdalot noteiktu daļu ūdens. Ražojot augļu sulu no koncentrāta, ir atļauts produktam pievienot augļu biezeni. Savukārt nektāru un sulas dzērienu pagatavošanai tiek pievienots vairāk ūdens nekā atdalīts koncentrāta ieguves procesā [1].

Nektāram ir atļauts pievienot cukuru vai medu, vai abus, bet ne vairāk par 20 procentiem no gatavā produkta kopējās masas. Ir atļauts izmantot arī mazkaloriju saldinātājus [1].

Sulas dzēriens ir produkts, kura sastāvā ir neliels daudzums sulas koncentrāta. Sulas dzērieniem drīkst pievienot vairāk cukura nekā nektāriem. Atļauts pievienot arī konservantus un citas pārtikas piedevas [1].

Vai esi pavērojis, kas rakstīts uz dzēriena iepakojuma? Piemēram, bērniem nereti tiek piedāvātas “suliņas” mazajos iepakojumos. Vai zini kas tur slēpjas – sula, nektārs, sulas dzēriens? Iespējams, apbēdināšu, bet lielākais vairums mazo iepakojumu saturēs sulas dzērienus. Jā, jā, tos pašus, kuru sastāvā ir vien neliels daudzums sulas koncentrāta un var būt pievienots ievērojams cukura daudzums.

Ja esi ticis līdz šī ieraksta beigām, tad varbūt radies jautājums par svaigi spiestām sulām. Vai tās ir labākas? Visticamāk, ka svaigi spiestajās sulās būs nedaudz augstāks vitamīnu un bioloģiski aktīvo vielu daudzums, tomēr šī atšķirība no paku sulām var būt mazāka nekā cerēts. Jebkurā variantā (gan iepakotajās sulās, gan svaigi spiestajās) mēs zaudēsim augļos esošās vērtīgās šķiedrvielas. Tieši šī iemesla dēļ es rekomendēju, piemēram, apēst visu apelsīnu nevis izdzert tikai no tā izspiesto sulu.

Neaizmirsīsim arī par sulās esošo cukuru – gan dabīgo, gan nektāriem un sulas dzērieniem pievienoto. Atgādināšu, ka Pasaules Veselības organizācija veselības veicināšanai un uzlabošanai cukuru ar ikdienas uzturu iesaka uzņemt ne vairāk par 5% no dienas enerģijas daudzuma jeb vidēji līdz 25 g dienā [2].

Piemēram, ja sula satur 10 g cukura uz 100 g, tad vienā glāzē sulas būs aptuveni 25 g cukura. Rezultātā ar vienu glāzi sulas esam sasnieguši dienas normu. Šādu cukura daudzumu var saturēt arī svaigi spiesta sula!

Vai es rekomendētu sulu kūres? Noteikti nē! Priekšroku dotu tīram ūdenim un atsevišķi apēstam auglim vai ogām.

Atsauces:

  1. Ministru kabineta noteikumi Nr. 1113 “Prasības attiecībā uz augļu sulām un tām līdzīgiem produktiem”.
  2. WHO. Guideline: sugars intake for adults and children. 2015. https://www.who.int/nutrition/publications/guidelines/sugars_intake/en/

Līdzīgi ieraksti