Diēta un auglība – kā saistītas?
Nolēmu aplūkot sensitīvu, bet ļoti aktuālu tēmu – uztura saistība ar auglību. Informācijai – neauglība jeb grūtniecības neiestāšanās 12 mēnešu laika periodā pēc regulāriem dzimumaktiem (bez izsargāšanās) rietumvalstīs skar aptuveni 15–25% pāru. Tātad vispārinot – katrs ceturtais pāris vēlas tikt pie bērniņa, bet tas neizdodas… Iemesli, protams, visdažādākie!
Arvien biežāk tiek pievērsta uzmanība arī uzturam kā vienam no faktoriem neauglības aspektā. Tomēr joprojām trūkst uztura rekomendāciju gan sievietēm, gan vīriešiem reproduktīvā vecumā.
Par ko runā pētījumos?
Apskatot pieejamo literatūru jāizceļ folskābe, kurai ir labvēlīga ietekme uz auglību, kā arī B12 vitamīns. Folskābes papildu uzņemšana samazina neauglības biežumu, retāk ir novērojama grūtniecības pārtraukšanās, ir vērojami lielāki panākumi neauglības ārstēšanā. Poļu zinātnieku grupa veikusi pētījumu un atklājusi, ka sievietēm, kuras saņēma folskābi, bija augstāka nobriedušu folikulu pakāpe un labāka olšūnu kvalitāte.
Ko zinātnieki saka par D vitamīnu? Ņemot vērā pierādījumu neviendabīgumu, par D vitamīna saistību ar auglību var secināt salīdzinoši maz. Lai gan D vitamīna deficīts, iespējams, var kaitēt auglībai, nav skaidrs, vai augstāks D vitamīna līmenis sniedz papildu labumu.
Līdzīgi ir ar papildu antioksidantu uzņemšanu grūtniecības laikā – pašreizējie pierādījumi neparāda ieguvumus.
Taču sieviešu auglības uzlabošanai var būt noderīga polinepiesātināto taukskābju uzņemšana (īpaši garo ķēžu omega-3 taukskābju) un mazāka trans-taukskābju uzņemšana. Arī vīriešiem trans-taukskābju un piesātināto taukskābju uzņemšana ir saistīta ar sliktāku spermas kvalitāti. Par taukiem mūsu uzturā vari iepazīties manis rakstītajā rakstā šeit – Vai vēlams uzturā uzņemt taukus? Kāpēc tik daudz runā par trans-taukiem?
Piena produkti un soja, kas savulaik tika izcelti kā reproduktīvajai sistēmai kaitīgi, tomēr tik viennozīmīgi nav saistīti ar sliktu auglību.
Piena produkti tika uzskatīti par kaitīgiem reproduktīvajai sistēmai, jo tajos ir augsts galaktozes saturs, kas pelēm samazina ovulāciju un izraisa priekšlaicīgu olnīcu funkcijas izsīkumu. Tomēr nesenākie pētījumi atklāj, ka sievietēm, kuras patērē trīs vai vairāk glāzes piena dienā ir par 70 % mazāks neauglības risks nekā sievietēm, kuras nelieto pienu vispār. Ņemot vērā pretrunīgos secinājumus par piena produktiem, nevar izdarīt pārliecinošus secinājumus par piena produktu uzņemšanas ietekmi uz auglību.
Saistībā ar auglību pētītas arī olbaltumvielas un to avoti. Olbaltumvielu avoti var saturēt savienojumus no vides piesārņojuma, kas var negatīvi ietekmēt reproduktīvo veselību. Lai gan sarkanā gaļa ir labs olbaltumvielu un citu būtisku uzturvielu avots, tā satur arī augstu piesātināto tauku līmeni. Līdzīgi ir ar jūras veltēm. Lai gan jūras veltes ir atzītas par labu garo ķēžu omega-3 taukskābju avotu, tās var saturēt smagos metālus, hlororganiskos savienojumus, dioksīnu.
Pašlaik ir ierobežoti pierādījumi par sarkanās vai baltās gaļas uzņemšanu un saistību ar auglību; tomēr abi pieejamie pētījumi norāda uz iespējamu liela daudzuma sarkanās gaļas uzņemšanas kaitīgumu un lielāku neauglības attīstības risku. Attiecībā uz zivīm aina ir vēl sarežģītāka iespējamā vides piesārņojuma dēļ. Kaut arī zivju lietošana uzturā ir vēlama un sniedz organismam nepieciešamās uzturvielas, ieteicams izvairīties no zivīm, kuras ir pabijušas ūdenī ar augstu vides piesārņojuma pakāpi, kā arī no zivīm ar augstu dzīvsudraba līmeni.
Mazāk skeptiski nekā agrāk pētnieki raugās uz mērenas alkohola un kofeīna uzņemšanas potenciāli kaitīgo ietekmi uz spēju palikt stāvoklī. Retrospektīvos pētījumos un pētījumos ar zemu metodoloģisko kvalitāti biežāk tiek ziņots par kofeīna kaitīgo ietekmi uz reproduktīvo veselību, tostarp auglību. Taču šo vielu spēja negatīvi ietekmēt grūtniecības iestāšanos ir apšaubāma.
Ir skaidrs, ka optimāla ķermeņa svara uzturēšana un veselīga uztura ievērošana, ēdienkartē iekļaujot graudaugus, dārzeņus un augļus, mājputnu gaļu, zivis un jūras veltes, saistīta ar labāku auglību sievietēm un labāku spermas kvalitāti vīriešiem.
Atsauces:
National Library of Medicine – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5826784/