fbpx
0

Bērzu sulas

Klāt pavasaris! Ne par velti aprīli dēvē arī par sulu mēnesi. Tas ir laiks, kad ir iespēja tecināt koku sulas. Tradicionāli – kļavu un bērzu sulas. Nenoliedzami, tad vispopulārākās ir tieši bērzu sulas, tāpēc par bērzu sulu būs arī šis stāsts.

Svaigi tecināta bērzu sula būs bezkrāsains šķidrums bez specifiskas smaržas, bet ar viegli saldenu garšu. Pēc aptuveni divām līdz trīs dienām sulā būs novērojams fermentācijas process un garša pakāpeniski kļūs arvien skābāka. No bērzu sulas iespējams pagatavot dažādus, tajā skaitā arī dzirkstošus, dzērienus, tomēr jāatceras, ka šādi ražotos produktos sulai būs pievienotas kādas piedevas, piemēram, cukuri un garšu pastiprinošas vielas.

100 ml bērzu sulas ir 3 kcal. Bērzu sula satur nepilnu gramu ogļhidrātu (pamatā cukuru) uz 100 g svara [1].

Izdzerot litru bērzu sulas uzturā uzņemsim nepilnus 10 g cukura un 30 kcal. Ja salīdzina ar jebkuru citu sulu – tas ir maz.

Vai mums vajadzētu dzert bērzu sulu litriem? Noteikti nē! Te der atcerēties, ka optimālais diennaktī organismam nepieciešamais šķidruma daudzums, kas jāuzņem ēdot un dzerot, kā arī lietojot ar ūdeni bagātus produktus ir aptuveni 2–2,5 litri jeb 30–35 ml uz cilvēka 1 kg ķermeņa svaru. Vismaz pusi no šī šķidruma iesaka uzņemt ar ūdeni un nesaldinātām tējām bez kofeīna [2].

Bērzu sula var papildināt cilvēkam nepieciešamo vitamīnu un minerālvielu klāstu. Bērzu sulā būs magnijs, mangāns, nedaudz cinks, kalcijs un citi mikroelementi. Bērzu sula satur arī polifenolu grupas antioksidantus [3].

Protams, tautā runā daudz par bērzu sulas labvēlīgajiem efektiem, par organisma attīrošo funkciju, par vielmaiņas uzlabošanos, imunitātes spēcināšanu un brīnumainām bērzu sulas dziednieciskām funkcijām, tomēr visai ierobežotais zinātnisko publikāciju klāsts man neļauj ne apstiprināt, ne noliegt šos bērzu sulai piedēvētos efektus.

Tiek spriests arī par bērzu sulas drošību cilvēkiem, kuriem ir pierādītas alerģiskas reakcijas uz bērzu putekšņiem, kā arī tiek diskutēts par mangāna toksicitāti cilvēkiem ar aknu slimībām. Tomēr arī šeit būtu nepieciešami plašāki pētījumi.

Ko no šī visa var secināt?

  • Bērzu sula ar vieslielāko varbūtību ir droša lietošanai uzturā (nevajadzētu gan sulu tecināt no šoseju tuvumā esošiem bērziem potenciālā vides piesārņojuma dēļ).
  • Ja sulas iekļaušana ēdienkartē palīdz nodrošināt ķermenim nepieciešamo šķidruma daudzumu, tad arī šis uzskatāms par labvēlīgu efektu. Tomēr pārspīlēt arī nevajag un atkal atliek atcerēties par mērenību it visā mūsu uzturā!

Atsauces:

  1. https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/429857/nutrients
  2. Veselības Ministrija, “Veselīga uztura ieteikumi pieaugušiem”, 2020.
  3. Muselin F., Dumitrescu E., Berbecea A., Doma A. O., Brezovan D., Savici J., Trif A., Cristina R. T. The effect of cisplatin administration on certain trace elements homeostasis in rats and the protective effect of silver birch (Betula pendula) sap. J Trace Elem Med Biol. 2018; 50: 474-481.

Līdzīgi ieraksti